Kako napisati dobar CV? Radionice za 140 mladih, učenika Srednje elektrotehničke škola Ruđera Boškovića Mostar

 
𝐎𝐠𝐫𝐨𝐦𝐧𝐚 𝐩𝐫𝐞𝐝𝐚𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐢 𝐩𝐨𝐬𝐯𝐞ć𝐞𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐫𝐚𝐝𝐮 𝐩𝐫𝐢𝐬𝐮𝐭𝐧𝐚 𝐣𝐞 𝐤𝐨𝐝 𝐧𝐚š𝐞𝐠 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫𝐚 𝐙𝐚𝐢𝐦 𝐌𝐞𝐡𝐢ć predsjednik Vijeće mladih Grada Mostara i njegovog kolege Amara Obradovića. 

U perodu od 06.02-10.02.2023. godine Zaim i Amar su realizirali radionice na temu; 𝐊𝐚𝐤𝐨 𝐧𝐚𝐩𝐢𝐬𝐚𝐭𝐢 𝐝𝐨𝐛𝐚𝐫 𝐂𝐕?. Radionice su provedene 𝐦𝐞đ𝐮 𝐬𝐞𝐝𝐚𝐦 𝐨𝐝𝐣𝐞𝐥𝐣𝐞𝐧𝐣𝐚 𝐬𝐚 𝐮č𝐞𝐧𝐢𝐜𝐢𝐦𝐚 𝐨𝐝 𝐈 𝐝𝐨 𝐈𝐕 𝐫𝐚𝐳𝐫𝐞𝐝𝐚. 𝐍𝐚 𝐫𝐚𝐝𝐢𝐨𝐧𝐢𝐜𝐚𝐦𝐚 𝐣𝐞 𝐬𝐮𝐝𝐣𝐞𝐥𝐨𝐯𝐚𝐥𝐨 𝐯𝐢š𝐞 𝐨𝐝 𝟏𝟒𝟎 𝐦𝐥𝐚𝐝𝐢𝐡 učenika Srednja elektrotehnička škola Ruđera Boškovića
 
Znamo da traženje posla je jedno od najzanimljivijih iskustava u životu mlade osobe. Samo čitanje konkursa donosi veliku uzbuđenost, većina mladih imaju nedoumice kako dobro da napišu CV.
Tokom radionica primjećeno je da mladi sa oduševljenjem slušaju savjete mladih kolega koji nakon uvodnog djela i prezentacije mladima daju zadatak da oni sami sastave svoj CV. Vođeni spoznajom da praktični i individualni pristup daje odličan rezultat u stjecanju znanja.
Možemo navesti da su mladi naučili da CV predstavlja prvi kontakt koji ostvaruju sa potencijalnim poslodavcem. Poslodavac tako dobiva osnovne informacije o njima i stječe dojam o nekim dodatnim aspektima (vještine samoprezentacije, profesionalnost, stil komunikacije, pismenost, organiziranost, uspjehu, kreativnost itd.).
Mladi su naučili da CV napisan na koncizan i strukturiran način treba da ih prikaže u najboljem svjetlu.
Elementi koje CV treba da ima su:
•Slika – nije obavezno ali je jako poželjno “dati lice” osobi o kojoj pišete i čije iskustvo i osobine navodite
• Ime, prezime, kontakt podaci (mejl, skajp, LinkedIn, eventualno telefon, nikako adresa)
• Radno iskustvo – svako vaše angažiranje u oblastima koje mogu da budu relevantne za poziciju na koju se prijavljujete možete da ubacite u ovu sekciju. I obrnuto hronološki, na prvo mjesto postavite posljednje radno iskustvo, a na posljednje mjesto stavite prvo radno iskustvo.
• Obrazovanje – navedite samo fakultet, godinu početka i (očekivanu) godinu završetka, kao i smjer. Srednja škola je potpuno nebitna da se navede ako imate fakultet i izbjegavajte je ako nije bila stručnog usmjerenja (npr. medicinska škola, i vi se prijavljujete na poziciju iz oblasti medicine)
• Obuke i certifikati – navedite sve kursove i obuke koje ste posjećivali i koji mogu biti bitni. Kako vaš CV bude rastao i budete imali sve više iskustva, slobodno smanjujte prostor koji zauzima ova sekcija.
• Strani jezici – navedite jezike koje znate i na kom nivou (A1, A2, B1, B2, C1, C2)
• Profesionalne vještine – ako se vaša znanja na neki način mogu segmentirati, ubacite u najkraćim crtama i u CV.
• Lične osobine – navedite sve što je bitno ali izbjegavajte već kliširane izraze poput: vrijedan, odgovoran, profesionalan, timski igrač…
𝐑𝐚𝐝𝐢𝐨𝐧𝐢𝐜e su 𝐮𝐫𝐚đ𝐞𝐧𝐚 𝐮 𝐬𝐤𝐥𝐨𝐩𝐮 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐚𝐭𝐚 “𝐌𝐢𝐬𝐥𝐢, 𝐮č𝐢, 𝐨𝐝𝐥𝐮č𝐢 𝐢 𝐩𝐨𝐫𝐮č𝐢!” koji provodi Udruženje za edukaciju i razvoj Dignitet u partnerstvu sa Vijeće mladih Grada Mostara.
Sveukupni cilj projekta jeste da kroz neformalno obrazovanje doprinesemo poboljšanju statusa mladih Grada Mostara u segmentu jačanja psihosocijalnih kompetencija ključnih za proces izgradnje ličnog identiteta mladih osoba.
Projekat se realizuje u okviru Regional Programme on Local Democracy in the Western Balkans2 – Regional Programme on Local Democracy in the Western Balkans ReLOaD2, koji financira Evropska unija (EU), a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija UNDP-a Bosnia and Herzegovina (UNDP) i Grad Mostar.
#ReLOaD, #EU #
#LocalDemocracy #WesternBalkans #EuropeanYearOfYouth #InternationalYouthDay #Activism #YouthActivism
#UNDP.
 

Related Posts