U sklopu projekta „Gradimo sigurno okruženje za žene“, koji implementira Udruženje za edukaciju i razvoj Dignitet uz podršku Ekumenske inicijative žena iz Omiša (Hrvatska), 16. maja 2025. godine u Grudama je održan edukativni trening namijenjen zdravstvenim radnicima i radnicama iz Županije Zapadnohercegovačke. Trening je realiziran u partnerstvu s Ministarstvom zdravstva, rada i socijalne skrbi ŽZH, te je okupio 12 učesnika i učesnica iz domova zdravlja širom županije.
Ova edukacija bila je posvećena jačanju kapaciteta zdravstvenog sistema u oblasti prepoznavanja, postupanja i prijavljivanja rodno zasnovanog nasilja nad ženama, s naglaskom na ulogu medicinskog osoblja kao prve kontaktne tačke sa žrtvama nasilja. Imajući u vidu porast slučajeva nasilja i femicida u Bosni i Hercegovini, održavanje ovakvih treninga predstavlja važan korak u osnaživanju zdravstvenog sektora za pravovremeno, odgovorno i empatično djelovanje.
Trening su vodile prof. dr. Kristina Sesar i mr. Fatima Bečirovi, koje su kroz kombinaciju teorijskog izlaganja, prikaza stvarnih slučajeva i interaktivnog grupnog rada, obuhvatile ključne teme poput:
-
vrsta i dinamike nasilja,
-
uzroka i posljedica rodno zasnovanog nasilja,
-
važećeg zakonskog okvira,
-
odgovornosti zdravstvenog sistema u zaštiti žrtava,
-
i značaja multidisciplinarnog i multisektorskog pristupa.
Dr. Sesar je posebno istakla zakonsku obavezu zdravstvenih radnika da prijave nasilje, kao i nužnost koordinacije svih službi – od hitne pomoći i ginekologije, do psiholoških savjetovališta i upravnih struktura. Tokom izlaganja, prezentirani su konkretni primjeri iz prakse koji su omogućili učesnicima dublje razumijevanje procedura, izazova i odgovornosti u slučajevima nasilja.
U drugom dijelu edukacije, učesnici su kroz grupni rad na studijama slučaja analizirali konkretne situacije iz radne prakse, diskutovali o izazovima i dilema koje se javljaju u postupanju sa žrtvama, te zajedno tražili moguća rješenja. Ovakav metod rada omogućio je dinamičnu i sadržajnu razmjenu iskustava među kolegama iz različitih domova zdravlja.
Učesnici su pokazali visok nivo angažmana, postavljali brojna pitanja i aktivno sudjelovali u diskusijama, pri čemu su prepoznali značaj kontinuiranog stručnog usavršavanja u ovoj oblasti. Kroz povratne informacije, trening je ocijenjen kao izuzetno koristan, stručan i relevantan za njihov svakodnevni rad. Posebno su pohvalili interaktivan pristup, prostor za razmjenu iskustava, te jasnoću i primjenjivost prenesenih znanja.
Zaključci treninga ukazali su na potrebu:
-
za nastavkom ovakvih edukacija,
-
za dodatnom razradom protokola postupanja,
-
za bavljenjem etičkim dilemama i zaštitom zaposlenika,
-
te za intenzivnijom međusektorskom saradnjom.
Zdravstveni radnici i radnice još jednom su pokazali da njihova uloga nadilazi medicinsku – da su i saveznici, zaštitnici i podrška ženama koje se suočavaju sa nasiljem.
📢 Ovim putem izražavamo zahvalnost svim učesnicima i učesnicama na njihovoj profesionalnosti, posvećenosti i želji da budu dio promjene ka sigurnijem i pravednijem društvu.
🔖 #GradimoSigurnoOkruženje #RodnoZasnovanoNasilje #ZdravstveniRadnici #ŽZH #Edukacija