Dignitet u okviru rada je kreirao ambijent participativne uprave koji je usmjeren na poboljšanju transparentnosti i kvaliteta procesa kreiranja javnih politika, u smislu izrade boljih i pažljivije planiranih politika, izgradnje povjerenja, te prihvaćanja politika i podjele odgovornosti. Facilitirajući dodatni angažman javnosti u procesima, Dignitet doprinosi uključivanju ranjivih skupina, te uspostavljati temelje za dvosmjernu saradnju između vlasti i građana.
Holističko osnaživanje građanstva – usluge osnaživanja djece, žena i muškaraca
Dignitet kroz sve aktivnosti koje provodi usluge osnaživanja nudi pojedinkama, pojedincima i grupama, s jasnim ciljem osnaživanja pojedinca do razvoja sopstvenih maksimalnih kapaciteta, s ciljem postizanja boljih pretpostavki za razvoj društva i vidljivosti uloge građanki i građana.
Dignitet se rukovodi principom da je građansko učešće potrebno stimulirati od rane dobi, te da društveno i građansko dostojanstvo jednako pripada mladima, djeci, ženama i muškarcima, te u skladu s tim i realizaciji aktivnosti pristupa široko, obuhvaćajući sve navedene grupe, a diferencirajući pristupe kako bi najbolje odgovorio na potrebe i preferirane pristupe svake od ciljnih grupa.
U segmentu rada koji se odnosi na podršku razvijanju vještina i integriteta civilnog društva, Dignitet se prvenstveno oslanja na individualnu ekspertizu svog članstva i zaposlenih, te specifične teme kojima može osnažiti djelovanje civilnog društva u različitim oblastima. Tokom strateškog perioda, Dignitet će napore ka osnaživanju kapaciteta civilnog društva usmjeriti u dva pravca djelovanja: